Důchody a penze

warning: Creating default object from empty value in /home/www/investia.cz/www/investia.cz/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 34.
Nárok na starobní důchod má každý, kdo odpracoval nejméně 31 let (pro rok 2016 pak 32 let). V současné době vychází důchod na zhruba 55 procent z čistého platu. Kromě starobního důchodu vyplácí Česká správa sociálního zabezpečení i další druhy důchodů. Jde o vdovský, vdovecký, sirotčí nebo invalidní.

Na důchod si můžete spořit. Do konce listopadu 2012 jste si mohli sjednat penzijní připojištění. Od ledna 2013 můžete využít doplňkové penzijní spoření.

Podívejte se do tabulky nazvané V kolika letech můžete odejít do důchodu a zjistěte, kdy vám vznikne nárok na důchod.

Prostudujte si další důležité pojmy v oblasti důchodů a penzí:
Předčasný důchod
Sirotčí důchod
Invalidní důchod
Předddůchod
Důchodová reforma
Sociální dávky
Důchodové statistiky

Sedm případů, jak mít nízký anebo žádný starobní důchod

Získat nízký starobní důchod je snadné stejně jako nezískat žádný. Ukážeme vám sedm případů, na které si dejte pozor.

Malé a dlouhodobé spoření a investování

Pro malé spoření a investice nepotřebujete žádné sofistikované finanční produkty, ani pomoc finančních poradců či makléřů.

Odchod do důchodu není povinnost, ale možnost

Odejít do penze ve věku podle důchodové tabulky není povinnost, nýbrž možnost.

Valorizace důchodů 2018: Zvýšení penze nejméně o dva tisíce korun

Nejméně 2 123 korun získá v Česku každý důchodce, který pobírá starobní důchod. Polovina seniorů dostane 2,7násobek a více z uvedené sumy.

Pomalu a jistě při spoření na penzi

Penzijní produkty představují pro většinu drobných investorů zhodnocení finančních zdrojů začínajících na pravidelné úložce dvou tisíc korun.

Nedělejte při spoření na stáří základní chyby

Spoření na důchod je dlouhodobou záležitostí. Na vybraných příkladech si ukážeme, jakých nejčastějších chyb se vyvarovat.

Jak vysoký bude můj důchod?

Důchod. Pro někoho daleko, pro jiného již takřka realita všedního dne. Starobní důchod plynoucí od státu je pro drtivou většinu Čechů jediným příjmem ve stáří.

Čtyři správné zásady pro vybudování renty na stáří

Příprava na důchodDo tvorby plánu na penzi začněte včas, počítejte s reálnou výši důchodu a nebojte se zeptat zaměstnavatele, zda-li vám přispěje.

Důchodové nej… pro jaro 2016

PenízeNejstarší seniorka, průměrná penze anebo exekuční srážky na důchody… To jsou důchodové statistiky platné pro začátek roku.

Dilema: Vyplatí se zvýšit příspěvek na penzi?

DilemaDoslova dilema vyvstane, kdy a za jakých okolností zvýšit platbu do penzijního spoření. Ne vždy navýšení vyplatí.

Co obnáší příprava na stáří?

Příprava na stáříČeká vás brzký odchod do důchodu? Přečtěte si základní výčet nezbytností, jejichž splnění vás provede spokojeným stářím.

Státní příspěvky jako jediný výnos

Státní podpora u vybraných finančních produktů se dá považovat za regulérní a relativně nezanedbatelný výnos.

Stoletníci: Jak ufinacovat dlouhý život v důchodu

InvestorPřibývá lidí dožívající se stovky let. Pro zachování důstojného života v penzi je nutná změna investičních strategií a myšlení.

Valorizace důchodů 2016: Senioři dostanou jednorázový příspěvek

Valorizace penzíCelkem 1680 korun navíc dostane v příštím roce každý starobní důchodce. Část sumy je daná valorizací, větší je líbivým dárkem.

Odchod do důchodu (praktický průvodce)

Odchod do důchoduOdchod do důchodu je důležitým životním milníkem. Je proto vhodné odchod na odpočinek pečlivě naplánovat.

Důchodová reforma v kostce

Důchodová reformaČeský důchodový systém se dělí do tří pilířů. První pilíř je povinný, druhý čeká na svůj konec a třetí bude inovován.

Bez valorizace důchodů by čekaly seniory těžké časy

Valorizace důchodůKdyby v sociální politice státu nebyla zahrnuta valorizace důchodů, čekal by seniory těžký život s klesající hodnotou jejich penze.

Důchodová komise v akci: Mezi solidaritou a vměšováním

Důchodová komiseDůchodová komise přináší nový pohled na důchod a penzisty. Některé návrhy jsou žádoucí, jiné zavání sociálním inžernýrstvím.

Důchodový systém na scestí. Co bude dál?

Penzijní systémDruhý pilíř končí, třetí pilíř možná posílí. Důchodový systém se vrací na úroveň před rokem 2013. Co bude následovat?

Jak na starobní důchody v roce 2015

Jak na starobní důchod 2015?Odchod do důchodu v roce 2015 je opět o něco složitější, než v předchozím roce. Zvyšuje se věk i délka nutného pojištění.

Líbil se vám tento článek?
Pomozte nám s jeho propagací a sdílejte ho na svém Facebooku či na jiné sociální síti, kterou používáte. Děkujeme.