Stavební spoření v průběhu času

Stavební spoření prošlo za necelých 20 let od svého vzniku několika změnami. Ta poslední má za následek snižování jeho obliby u široké veřejnosti.

Stavební spoření si můžete sjednat i v letošním roce 2012. Oproti předchozím letům došlo k několika změnám, které se týkají státní podpory.

Kdeže loňské sněhy jsou. To si vybaví každý, kdo se stavebním spořením začínal od jeho vzniku v roce 1994. Od té doby prošel tento produkt třemi změnami. Nejvýraznější změna je ta, která začala platit od začátku roku 2011.

Význam stavebního spoření

Stavební spoření má vliv na stavební průmysl. Díky tomuto specifickému produktu mohou lidé, ale i právnické osoby, financovat své bydlení. Ke stavebnímu spoření se nabízí paralela k hypotékám. Hypoteční úvěry slouží nejčastěji k financování pořízení nové nemovitosti, ať už jde o byt, dům nebo třeba pozemek. Stavební spoření se nejvíce používá pro financování rekonstrukce či modernizace již stávajícího bydlení.

Stavební spoření mají na starosti stavební spořitelny, které se na tento finanční produkt specializují. Vklady u stavebních spořitelen, stejně jako u bank či družstevních záložen, jsou ze zákona pojištěny.

Změny ve státní podpoře

Stavební spoření prošlo v průběhu posledních 18 let ke třem úpravám. I přes legislativní zásahy stále platí, že finanční prostředky získané spořením na „stavebku“ lze použít po splnění daných podmínek k čemukoliv. Úvěry ze stavebního spoření, které tento produkt nabízí, jsou tak určeny jen pro ty, kteří chtějí změnit anebo zlepšit svou bytovou situaci.

Prvotní podmínky stavebního spoření byly nastaveny následovně. Pro získání maximální možné státní podpory 25 procent z vkladu (maximálně 4500 Kč) bylo nutno vložit každoročně 18 tisíc korun po dobu pěti let. Po uplynutí pětileté vázací doby jste tak mohli na vkladech získat 90 tisíc korun a na státní podpoře dalších 22 500 korun. Po započtení úroků v rozmezí od dvou do čtyř procent jste tak mohli získat částku pohybující se okolo 125 tisíc Kč.

Po změnách zákona o stavebních spořitelnách, který začal platit od 1. ledna 2004 došlo k prodloužení vázací doby na šest let a zvýšení vkladu, ze kterého je možné čerpat státní podporu. Vklad byl zvýšen na částku 20 tisíc a státní podpora snížena na 15 procent, nejvýše jste mohli tři tisíce korun. I po těchto zásazích bylo stavební spoření stále výhodné.

„Stavebko“ je výhodné i nyní, kdy po dalším omezení státní podpory. Ta byla snížena na deset procent (maximálně pak na dva tisíce korun). I přes toto nepříjemné omezení dochází k poklesu obliby stavebního spoření, které se odráží v počtu nově uzavíraných smluv. Politické tlaky, které stavební spoření provázely po celý loňský rok tak zanechaly v myslích lidí negativní otisk, jenž vede k jednostrannému názoru, že se tento produkt nevyplatí sjednávat.

Líbil se vám tento článek?
Pomozte nám s jeho propagací a sdílejte ho na svém Facebooku či na jiné sociální síti, kterou používáte. Děkujeme.