Finanční gramotnost

warning: Creating default object from empty value in /home/www/investia.cz/www/investia.cz/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 34.
Často vyslovovaným a skloňovaným pojmem v posledních několika letech je finanční gramotnost. Peníze patří mezi hlavní součásti života lidí. Jejich znalost a zejména pak nakládání s nimi nemusí být pro každého zrovna snadné.

Finanční gramotnost se skládá z několika částí, které se zaměřují na to, jak a kde získávat peníze, jak uchovat jejich hodnotu a jakým způsobem je utratit. Mezi další náležitostí patří rovněž to, co jsou to vlastně peníze a jaká je jejich skutečná hodnota.

Finančně gramotný člověk by si měl umět sestavit osobní rozpočet a ten dodržovat. Rovněž by měl vědět z čeho se skládá peněžní tok a jak ovlivňovat výdaje a příjmy.

Jak na mizející peníze

Mizející peníze jsou častým problémem v osobním i rodinném rozpočtu. Poradíme vám, jak se připravit n většinu běžných nenadálých plateb.

Kolik stojí hloupost?

KalkulačkaHloupost vás může vyjít na pár korun za ušlý výnos v bance anebo nemalou sumu při absenci či špatně nastaveném pojištění.

Pravdy, mýty a hlouposti

OtazníkOsudové selhání myšlení jednotlivců i davů. Hoaxům finančního rázu neznalý či málo informovaný jedinec nemá problém uvěřit.

Nejčastější finanční chyby

PortmonkaHitparáda častých finančních prohřešků vůči zásadám přirozené finanční gramotnosti. Náprava není těžká a ještě na ní vyděláte.

Fond pojištění vkladů: Zrychlení výplaty vkladů a pojištění nad 100 tisíc eur

KalkulačkaPojištění vkladů v bankách a záložnách dozná několika změn. Zkrátí se doba výplaty a zvýší se limit pro pojištění vkladů.

Dlužníkem z nepozornosti

Peníze v peněženceDo dluhů může zapadnout každý. Někteří lidé mají vyšší šanci, že se zadluží. Častokrát i zbytečně a z vlastní hlouposti.

Jaké finanční produkty byste měli mít

KalkulačkaPozitivní vztah k penězům se dá vyjádřit různě. Třeba chytrým sjednáním odpovídajících finančních produktů.

Triky bank: Líbivá procenta a důležitost výnosu

PenízeObčas se v reklamě objeví nabídka na zajímavě vypadající výnosy. Těmi se bankovní marketéři snaží upoutat pozornost.

Prazáklad finanční gramotnosti: Jaké finanční produkty jsou a nejsou pojištěné

BankaFinanční gramotnost se týká i takových detailů, jako je pojištění finančních produktů. Ne každý je pevný v „kramflecích.“

Sebevědomí Češi: Žijí od výplaty k výplatě, ale považují se za finančně zodpovědné

PenízeDvě pětiny Čechů žijí na dluh anebo od výplaty k výplatě. Přitom devět lidí z deseti se považují za finančně odpovědné.

Kapesné pro děti ano, otázkou je kolik

RodinaZacházení s penězi je dovednost, která v životě nezapadne. Rodiče by neměli s kapesným příliš otálet.

S finanční gramotností jsme na štíru

Peníze v peněženceFinanční gramotnost je velké téma. Setkávají se s ní děti na školách coby jedním z výukových předmětů. Základ tkví v rodině.

Veronika potřebuje malou půjčku před výplatou

Peníze v peněženceS blížícím se koncem měsíce je na tom Veronika špatně s penězi. Nevychází jí počty a potřebuje si vypůjčit pár tisícikorun.

Líné peníze aneb Jak vysokou ztrátu snesete?

Peníze v peněženceSmysluplně strávený odpočinek má blahodárný vliv. Neplatí to o penězích. Ty by měly vydělávat i tehdy, když vy máte volno.

Jak na peníze

Bankovky v peněženceMít či nemít peníze je pro každého jedince klíčová otázka jeho bytí a nebytí. Do popředí se tak dostává záludná otázka jak na peníze.

Líbil se vám tento článek?
Pomozte nám s jeho propagací a sdílejte ho na svém Facebooku či na jiné sociální síti, kterou používáte. Děkujeme.