Finanční gramotnost

warning: Creating default object from empty value in /home/www/investia.cz/www/investia.cz/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 34.
Často vyslovovaným a skloňovaným pojmem v posledních několika letech je finanční gramotnost. Peníze patří mezi hlavní součásti života lidí. Jejich znalost a zejména pak nakládání s nimi nemusí být pro každého zrovna snadné.

Finanční gramotnost se skládá z několika částí, které se zaměřují na to, jak a kde získávat peníze, jak uchovat jejich hodnotu a jakým způsobem je utratit. Mezi další náležitostí patří rovněž to, co jsou to vlastně peníze a jaká je jejich skutečná hodnota.

Finančně gramotný člověk by si měl umět sestavit osobní rozpočet a ten dodržovat. Rovněž by měl vědět z čeho se skládá peněžní tok a jak ovlivňovat výdaje a příjmy.

Vánoce, dluhy a nereálná předsevzetí

Konec roku po Vánocích je častým místem pro ukládání si nereálných předsevzetí. Místo radikálních změn od prvního se měňte průběžně.

Jak na mizející peníze

Mizející peníze jsou častým problémem v osobním i rodinném rozpočtu. Poradíme vám, jak se připravit n většinu běžných nenadálých plateb.

Kolik stojí hloupost?

KalkulačkaHloupost vás může vyjít na pár korun za ušlý výnos v bance anebo nemalou sumu při absenci či špatně nastaveném pojištění.

Pravdy, mýty a hlouposti

OtazníkOsudové selhání myšlení jednotlivců i davů. Hoaxům finančního rázu neznalý či málo informovaný jedinec nemá problém uvěřit.

Nejčastější finanční chyby

PortmonkaHitparáda častých finančních prohřešků vůči zásadám přirozené finanční gramotnosti. Náprava není těžká a ještě na ní vyděláte.

Fond pojištění vkladů: Zrychlení výplaty vkladů a pojištění nad 100 tisíc eur

KalkulačkaPojištění vkladů v bankách a záložnách dozná několika změn. Zkrátí se doba výplaty a zvýší se limit pro pojištění vkladů.

Dlužníkem z nepozornosti

Peníze v peněženceDo dluhů může zapadnout každý. Někteří lidé mají vyšší šanci, že se zadluží. Častokrát i zbytečně a z vlastní hlouposti.

Jaké finanční produkty byste měli mít

KalkulačkaPozitivní vztah k penězům se dá vyjádřit různě. Třeba chytrým sjednáním odpovídajících finančních produktů.

Triky bank: Líbivá procenta a důležitost výnosu

PenízeObčas se v reklamě objeví nabídka na zajímavě vypadající výnosy. Těmi se bankovní marketéři snaží upoutat pozornost.

Prazáklad finanční gramotnosti: Jaké finanční produkty jsou a nejsou pojištěné

BankaFinanční gramotnost se týká i takových detailů, jako je pojištění finančních produktů. Ne každý je pevný v „kramflecích.“

Sebevědomí Češi: Žijí od výplaty k výplatě, ale považují se za finančně zodpovědné

PenízeDvě pětiny Čechů žijí na dluh anebo od výplaty k výplatě. Přitom devět lidí z deseti se považují za finančně odpovědné.

Kapesné pro děti ano, otázkou je kolik

RodinaZacházení s penězi je dovednost, která v životě nezapadne. Rodiče by neměli s kapesným příliš otálet.

S finanční gramotností jsme na štíru

Peníze v peněženceFinanční gramotnost je velké téma. Setkávají se s ní děti na školách coby jedním z výukových předmětů. Základ tkví v rodině.

Veronika potřebuje malou půjčku před výplatou

Peníze v peněženceS blížícím se koncem měsíce je na tom Veronika špatně s penězi. Nevychází jí počty a potřebuje si vypůjčit pár tisícikorun.

Líné peníze aneb Jak vysokou ztrátu snesete?

Peníze v peněženceSmysluplně strávený odpočinek má blahodárný vliv. Neplatí to o penězích. Ty by měly vydělávat i tehdy, když vy máte volno.

Jak na peníze

Bankovky v peněženceMít či nemít peníze je pro každého jedince klíčová otázka jeho bytí a nebytí. Do popředí se tak dostává záludná otázka jak na peníze.

Líbil se vám tento článek?
Pomozte nám s jeho propagací a sdílejte ho na svém Facebooku či na jiné sociální síti, kterou používáte. Děkujeme.