Daně

warning: Creating default object from empty value in /home/www/investia.cz/www/investia.cz/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 34.
Říká se, že smrt a daně jsou jediné jistoty člověka. Daně se dělí na přímé a nepřímé.

Mezi přímé daně patří spotřební daně nebo daně z přidané hodnoty. Z hlediska státu jde o nejrychleji vybírané daně. Fyzické osoby, tedy lidé z masa a kostí, platí daň z příjmu, ale také dědickou nebo darovací daň.

Podnikatelé navíc platí za využívání motorových vozidel i tzv. silniční daň. I když to tak na první pohled nevypadá, tak i platby na sociální a zdravotní pojištění jsou v určitém smyslu také daněmi.

Daňové slevy na poplatníka platné za rok 2017

Zjistěte, na jaké daňové slevy máte za letošní rok nárok. Jste-li v zaměstnaneckém poměru, můžete využít pěti různých typů daňových přeplatků.

Daňové zvýhodnění na děti má motivační charakter

PotomekZvýšení daňového zvýhodnění na děti je pro stát výhodnější než kdyby navýšil porodné či přídavky na děti.

Čachry s DPH: Stát ročně přichází o desítky miliard korun

Daňové podvodyPodvody s odvody daně z přidané hodnoty v Česku jen kvetou. Daňové úniky ročně překračují sumu sto miliard korun.

Daně 2014: Změny, které potěší

KalkulačkaPřicházející rok 2014 je z hlediska daní přelomový. Stát ruší jednu z majetkových daní a u dalších dvou zvyšuje limity.

Nenechte se nachytat aneb Prodloužení daňového testu u investic

GrafOd Nového roku 2014 začne platit tříletý daňový test u investování. Nejde o nic drakonického a může vám pomoci.

Zdražování života v roce 2013

ZdražováníVlivem legislativních změn, zejména v daňové oblasti, se zdraží hodnota života. Některá opatření však mají přechodný charakter.

Získejte z jednoho vkladu až čtyři druhy výnosů

BankovkyPoradíme vám, jak získat z jednoho příspěvku až čtyři různé druhy výnosů z běžně dostupných finančních produktů.

Termín podání daňového přiznání se blíží

Odevzdání daňového přiznání daně z příjmů se blíží. Jestliže jste tak dosud neučinili, je mezní termín 2. dubna 2012. Poté se vystavujete postihům, které po vás může finanční úřad vymáhat.

Daňové úspory z finančních produktů

Peníze navícZískejte peníze navíc z životního pojištění, penzijního připojištění, hypotéky nebo úvěru ze stavebního spoření.

Zdanění dividend pro rok 2012

Přijali jste v loňském roce dividendy a potřebujete je zdanit? Na nahlášení potřebných informací prostřednictvím daňového přiznání na finanční úřad máte čas do 2. dubna, respektive do konce června. To v případě, že využíváte služeb daňového poradce.

Konec ledna znamená odevzdat daňové přiznání k dani z nemovitosti

Stali jste se v roce 2011 vlastníky nemovitosti anebo nastala nějaká změna? Třeba jste část reality odprodali anebo rozšířili či změnili její funkčnost? Měli byste vše nahlásit finančnímu úřadu. Dnes je poslední den. Zítra je už pozdě.

OSVČ vs zaměstnanec: Jaké jsou odvody z příjmu 30 tisíc

Pracovat jako osoba samostatně výdělečně činná má své nesporné výhody. Ty jsou však patrné z krátkodobého hlediska. Z toho dlouhodobého je v silné výhodě zaměstnanec. Ukážeme si, jak velké odvody platí z hrubého příjmu 30 tisíc korun měsíčně.

Daňový kalendář v roce 2012

I v roce 2012 bude stát po svých obyvatelích požadovat daně. Vytvořili jsme daňový kalendář, abyste věděli, kdy máte podat daňové přiznání a do kdy danou daň zaplatit.

Státní rozpočet může být do roka v plusu, politikům chybí odvaha

Státní rozpočetStát má plno možností, jak neblahý schodek státního rozpočtu zvrátit do černých čísel. Pouze zrušením daňové slevy z platů zaměstnanců by si ročně polepšil nejméně o 53 miliard korun. Férových způsobů úspor má stát o dost více.

Pachtovné a přijaté úroky: Shodné pojmy, rozdílné zdanění

BankovkyZdá se to neuvěřitelné, ale slova jako pachtovné, renta či přijaté úroky jsou regulérními pojmy, které se používají i ve třetím miléniu. Termíny označují příjem z vkladů či pronájmu majetku. Ač jde v podstatě o totéž, zdanění výnosů se vypočítává podle jiného klíče.

Vyšší zdanění bohatších lidí státní rozpočet nespasí

Warren BuffettJak se dívají tuzemští podnikatelé a podnikatelky na výzvu amerického miliardáře Warrena Buffetta, který navrhuje americké vládě, aby bohatým lidem zvedla daně? Jde o spásný nápad, anebo je pes zakopán někde jinde?

Jednotná sazba DPH: Nářky nad zvýšením cen potravin, léků a knih

KnihyVláda provedla další pokus o zavedení jednotné sazby daně z přidané hodnoty. Jde tak o jeden ze starších předvolebních slibů občanských demokratů. Nevole občanů je zřejmá. Růst daně pročistí trh a sníží korupční podloubí.

Daňové přiznání 2010: Jak na úhradu daní, důchodového a zdravotního pojištění

Po roce je to opět tady. Stát po nás chce desátek, díky kterému může fungovat. Do konce března tak řada z nás prožije nejednu bezesnou noc. Poradíme vám, jak se vyhnout formálním chybám při podávání daňového přiznání.

Stát zavádí nové daně. „Nevyhnou“ se jim, ani zdravotně postižení

Na příští rok je připraveno několik novinek v oblasti zdanění zaměstnanců a zaměstnavatelů. Přečtěte si, co na vás čeká v příštím roce.

Daně

Smrt a daně jsou jediné životní jistoty člověka. V Česku je však daňový systém nepřehledný a příliš rozbujelý. Setkat se s daněmi lze na každém kroku, ať už jde o daně z příjmu, daně z přidané hodnoty anebo tzv. majetkové daně, které zdaňují už jednou zdaněný majetek. Připravili jsme pro vás daňového průvodce.

Líbil se vám tento článek?
Pomozte nám s jeho propagací a sdílejte ho na svém Facebooku či na jiné sociální síti, kterou používáte. Děkujeme.