Bankovky

warning: Creating default object from empty value in /home/www/investia.cz/www/investia.cz/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 34.
Katalog českých, československých, protektorátních a rakousko-uherskcých bankovek, kterými se platilo na území českých zemích v průběhu času.

Bankovka 500 korun 1929

Tato pětisetkorunová bankovka vychází z grafického návrhu bankovky stejné hodnoty vydané 6. října 1923 jen s menšími úpravami.

Pětikorunová nevydaná bankovka

Spisovatel a národní obroditel Josef Jungman měl být na pětikorunové bankovce, jenž měla být vydána v roce 1938. Obsazením Českolovenska německými vojenskými jednotkami a následný vznik Protektorátu Čechy a Morava nebyla tato bankovka nikdy uvedena do oběhu.

50korunová bankovka 1929

Alfons Mucha je autorem i této 50korunové bankovky z roku 1929. Stejně jako na dvacetikorunové bankovce je i na této bankovce zobrazena Muchova dcera Jaroslava. A to na lícní i rubové straně.

Dvacetikorunová bankovka 1926

Alois Rašín a Milan Rastislav Štefánik. Dvě politické ikony zpočátku vzniku samostatné Českolovenské republice se "potkali" na dvacetikorunové bankovce z roku 1926.

Bankovka 1000 korun 1934

Tisícikorunová bankovka vydaná v roce 1934 nesla na rubové straně portrét Františka Palackého. Ten se na bankovky po několika desetiletích opět vrátil. Nyní ho můžete vidět na současných bankovkách téže hodnoty.

Bankovka 1000 korun 1932

Výtvarné zpracování pochází z tisícikorunové bankovky vydané 15. dubna 1919. Na této bankovce není vyobrazen žádná konkrétní osobnost spjatá s českým státem a jeho kulturou nebo politikou.

Stokorunová bankovka 1931

Na stokorunové bankovce z roku 1931 je na rubové straně zobrazen první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Za zmínku stojí, že v dnešní době jsou portréty osobností českých dějin na lícní straně.

Desetikorunová bankovka 1927

Na rubové straně desetikorunové bankovky vydané v roce 1927 je zobrazena dcera Jaroslava slavného českého malíře Alfonse Muchy.

Jednokorunová nevydaná bankovka 1938

Další nevydanou bankovkou je "jednokorunovka" z roku 1938. Měla být vydaná v rámci mobilizace, ale nikdy k tomu nedošlo. Autory grafického návrhu jsou Bohumil Heinz a Bedřich Fojtášek. Bankovka neměla vodoznak a měla být tištěna ofsetem.

Staré české bankovky 1918 až 1938

Prohlédněte si staré české bankovky v naší obrazové galerii. V současné době můžete shlédnout na desítku bankovek od roku 1918 až do roku 1938. U každé bankovky je krátký popis, který informuje o daném platidle.

Líbil se vám tento článek?
Pomozte nám s jeho propagací a sdílejte ho na svém Facebooku či na jiné sociální síti, kterou používáte. Děkujeme.